?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Straipsnis su visais komentarais perkeltas į http://rokiskis.popo.lt/2009/12/30/andrius-uzkalnis-anglija-apie-tuos-zmones-ir-ju-sali/

Galų gale, reikia bent trumpai pristatyti pastarojo dešimtmečio lietuviškų knygų debiutų rekordininką - garsaus publicisto Andriaus Užkalnio šedevrą, knygynuose stovintį šalia Butkutės ir Minedo rašliavų. Tiesa, sumelavau - tiražas išpirktas. Teks apseiti. Greitai bus antras leidimas.

Gal ir būčiau nerašęs - bet aptikau nuotrauką, kuri praktiškai visą anglų esmę nupasakoja vienu vaizdu. Bet... Kas nepagyveno Anglijoje arba bent neperskaitė Andriaus Užkalnio knygos - nesupras. Nesupras, koks tai viską aprėpiantis kultūrinis koncentratas, paradoksaliai natūralus, nors ir sukeliantis šoką. Todėl turiu paaiškinti šią nuotrauką. Ir Užkalnio knygą, be kurios šios nuotraukos nebūčiau supratęs ir aš pats.


(Londonas, apie 1930 metus. Nuotrauka iš mano mylimiausios LJ bendruomenės - http://community.livejournal.com/adski_kafeteri/1648361.html )

Kažkada, prieš daugybę metų, ten praleidau kokias 10 dienų, gal ne visai pilnų, tačiau visiškai pankiškų, didele dalimi su vietiniais valkatom - visokiais gatvės muzikantais ir neformalais. Tai buvo nuostabus laikas, tai buvo nuostabus potyris - ta šalis kiek iš vidaus, tokia, kokią ją vargu ar pamatytų dažnas imigrantas, netgi pragyvenęs ten metus. Lengvas, bet staigiai nuslepiamas vietinių chebros šokas, kai paaiškėja, kad jų senai pažįstamas smulkaus krautuvininko sūnus gyvena nuosavame šeimos name Picadilly Circus, o paskui visiškai nejuntamai, bet rimtai pakitę santykiai: visi kartu, bet jis ten, o kiti - čia. Pats to vyruko tėvas, apsirengęs kaip nuskuręs kaimietis ir dirbantis parduotuvėje už prekystalio - visai chebrai žinomas. Ir vakare, beperkant alų, ir pakalbant, prasitariantis, kad vienas pagrindinių jo verslų - didmeninis aliejaus ir prieskonių importas. Tie keisti čiaupai su paskirai tiekiamu karštu ir šaltu vandeniu, bei iš sienų styrančios durų rankenos - vandeniui klozete nuleisti. Kartais esančios per porą metrų nuo klozeto. Arba, vienu keistu atveju - net ne tualete(!!!).

Mane nepažįstami anglai nuolat palaikydavo savu, aišku, kol nepradėdavom kalbėti (o mano anglų kalba tuo metu buvo tragiška): visiškai bomžiška išvaizda jiems paradoksaliai sukeldavo respektabilaus piliečio įspūdį. Man prireikė kelių dienų, kol supratau, kad tiesiog rengiuosi taip, kaip patys anglai. Nešukuota galva, aptrinti nuo senumo ir absoliučiai nemadingi drabužiai - rodiklis. Keista buvo tai, kad "savais" (kiek išvis jiems kas nors gali būti savas) nelaikė jokio kito iš mūsų (lietuvių ir italų) atvykėlių, o keistus angliškus juokus laidydavo tik su manim, visai nebandančiu su jais bendrauti.

Keistos žmonių reakcijos gatvėse į naktimis besišlaistančius praeivius, prasilenkiant kuo skubesniu žingsniu. Aišku, jie į nusikalstamumą žiūri kitaip. Keistas Lietuvai požiūris į viską: jei daiktas tinkamas (nesugedęs), nėra ko jo keisti. Nėra ko daryti remonto, jei kažkas negriūna. Gi viskas tvarkoj. Keistas nuolatinių ir labai aiškių ribų pojūtis bendraujant - "tu čia, aš čia, joksai malonus pokalbis, koks bebūtų, nieko neįpareigoja". Keistas neformalus taisyklių skirstymas į visiškai ignoruotinas ir absoliučiai privalomas. Alkoholio prisiplempę nepilnamečiai ar žolę stotelėje rūkanti chebra, šalia pat kurios stovi policija ir nieko "nepastebi" - normalu. Be bilieto važiuoti metro - nesuvokiama. Ir žinoma, lietuviškam protui absoliučiai nesuprantamas buhalteriškai finansinis mastymas visur, optimizuojant išlaidas su sadistiškai natūraliu išskaičiavimu. 20 pensų per dieną kainos skirtumas bendrame projekto biudžete gali tapti nediskutuotinu pagrindu, dėl kurio jūs būsite apgyvendintas žemesnės klasės viešbutyje, esančiame 5 kilometrais toliau, nei reikia. Tai natūralu jiems, o mums atrodo, kaip klaikus durnumas.

Keistos angliškos moterys: pirmiausiai - klaikios, siaubingos. Ganėtinai normaliai atrodanti viršutinė kūno pusė kartais kompensuojama tokių nesuvokiamų matmenų užpakaliu, dėl kurio joms tenka pro duris eiti skersomis. Ir fantastiškos anglų policininkės, kurias, atrodo, atrenka grožio konkursuose. Tikrą paprastų anglų moterų grožį supranti tik po kiek laiko: jos absoliučiai kitaip mastančios. Jos yra anglės, pavergiančios savo anglišku charakteriu. Vietiniai negrai (tik neduokdie šitą žodį ten pavartoti) kažkodėl daug panašesni į lietuvius: su jais gali rasti bendrą kalbą, o to išskirtinio angliško bendravimo barjero - nėra. Tik grįžęs į Lietuvą, staiga suvoki, kiek daug keistų (nors ir kitokių) panašumų tarp anglų ir mūsų: mes irgi turime iš pradžių nematomą, bet išties nepaprastai aukštą bendravimo sieną atvykėliams ir krūvą tarpusavio santykius nustatančių barjerų.

Angliškas alus, kuris taip skiriasi nuo mūsų parduotuvėse esančios lietuviškos gazirovkės. Tikras, natūralus, apyniuotas, tirštesnis - tiesą sakant, labai primenantis tą alų, kurį verda mūsų mažosios alaus daryklos, tokios, kaip Butautų dvaro ar Biržų. Ir pilstomas pintomis - iki pat bokalo viršaus. Keisti kontrastai miesto centre: prabangūs durininkai su šalia namų stovinčiais "Rolls-Royce", o vos už kelių dešimčių metrų - ant šaligatvio miegantys bomžai ir metrinio aukščio šiukšlių kalnai. Kai kurios gatvės dėl šiukšlių naktį tampa elementariai nepraeinamomis. Ir kalnai šiukšlių angliškuose autobusuose. Kurie kartais važinėja taip, kad Vilniaus mikrobusų vairuotojai, palyginus su jais, atrodo, kaip senos atsargios tetulės.

Ir tos angliškos tvoros - tai išvis atskiras reiškinys: jos visur, visur, kur tik gali būti, ar net negali būti. Ir šimtametės, su grubiai atkištais smaigaliais, besitaikančiais išbadyti akis tam, kas bandys perlipti, ir naujos, prie prabangių namų - su iki blizgesio išgaląstais ir paauksuotais ašmenimis, vaizduojančiais dekoratyvinių gėlių lapus, milžiniški tvorų tinklai, o kažkokiam dokų rajone - 12 metrų aukščio (!!!) gelžbetonio plokščių tvora, o šalia terasinių namų - pusės metro aukščio tvorelės, rūpestingai papuoštos daužytų butelių šukėmis bei surūdijusia spygliuota viela. Kažkuriuo momentu supranti, kad tos tvoros - ne apsaugai: jos tiesiog vidinių barjerų atspindys, eksteriorizacija ir vizualizacija.

---------------------

Ir štai dabar - Andriaus Užkalnio knyga, kurioje paaiškinama viskas. Išties - ji ne apie anglus. Ji apie mus - lietuvius, ji apie tai, kodėl mes anglams nesuprantami ir neįdomūs. Ir kodėl tie anglai tokiais keistais atrodo būtent mums. Ir ta daugybė klausimų, kurie man buvo likę po tos išvykos, dabar gavo atsakymus. Aš žinau, kodėl į mane reagavo saviau, nei į kitus. Aš žinau, kodėl buvo barjerai. Aš žinau, kodėl pas juos toks kitoks požiūris į vadovus. Aš žinau, kodėl jie stato tvoras. Aš žinau, ko mums trūksta čia, Lietuvoje. Užkalnis mane privertė į save patį pažvelgti kitaip.

Taip, aš taip ir nepaaiškinau, ką sako nuotrauka. Nes aš - ne Užkalnis. Galų gale, juk reikia paskaityti visą knygą, kad suprastum, jog ši nuotrauka simbolizuoja visą krūvą angliškų vertybių ir gyvenimo keistumų. Būtent todėl aš to ir nepapasakojau. Tai jau padarė Andrius Užkalnis.

O buitiškai - būtent šios knygos dėka nusipirkau jūros druskos maistui. Kaip ir minėjo autorius, stebuklingas skonis - ją galima netgi valgyti vieną. Tik vienas pastebėjimas: poskonis - labai ilgai išliekantis. Rekomenduoju. Ir druską, ir lygiai tokią pat druskingą knygą.

Comments

( 36 comments )
grybukaras
Dec. 30th, 2009 07:42 pm (UTC)
Aha, bendras požiūris lyg iš toliau, bet įsigilinant į esmę yra gerai, be to knyga baisiai lengvai skaitoma. Bet mane pribloškė ir visą įspūdį sugadino gausybė netikslių faktinių detalių. Šiaip jau, net ne netikslių, o visiškai iš lubų ar delfio komentarų laužtų, ir net ne gausybė, o dauguma - kiekvienam puslapy, kas antroj pastraipoj laukinės fantazijos, pradedant pirmo puslapio rusiškais viskio ir romo vertimais degtine Šerloke Holmse, baigiant visais itališkais daiktavardžiais, besibaigiančiais balsėmis. Toks fantazijos srautas ima gana greit erzinti, kaip ir nesuprantamos išnašos, aiškinančios kas antrą žodį. Pastarosios labai aštunto dešimtmečio 'Drąsiųjų kelių' serija atsiduoda. Maždaug 'Alebarda - viduramžių ginklas, turintis ieties ir kalavijo požymių. Vert. past.'. Aišku, už tokią kainą gal ir galima atleist.
rokiskis
Dec. 30th, 2009 08:08 pm (UTC)
Dėl išnašų - kad tu žinotum, kaip aš džiaugiausi jas skaitydamas ir prisimindams išnašas, kurios būdavo "pasaulinės literatūros aukso fonde" - kai kada dar didesniais kiekiais, bet nukeltos į knygos galą :-) Vat ten tai išties košmaras buvo - vartyti pirmyn, atgal, pametant mintį ir t.t. :-)

Kabinant giliau, šiuo atveju išnašas galime suprasti, kaip paralelinę naraciją - jos požymiai ryškūs. Gal būt ne visai pilnai atskirtą (gerokai pašlifavus, būtų galima padaryti šedevrą), bet savotiškai įdomią ir netgi tampančią vienu iš vinukų, priverčiančių tarpais stabtelti ir pagalvoti, o ne tiesiog imti ir suryti visą tekstą.

Tuo tarpu "laukinės fantazijos" čia irgi turi du aspektus: viena vertus, tai daugiau pasaulio suvokimas - ne mokslinė analizė, o vaizdiniai ir požiūris, kuris visai neturi būti objektyvus. Kita vertus, apie Šerloko Holmso vertimus su degtine vietoj džino - kiek atsimenu, tokie buvo išties. Ir berods netgi lietuviškame leidime (atsimenu - nes dar tada, beskaitant nustebino, kad Holmsas geria degtinę). Kiek kitoje knygos vietoje tokių vertimų kilmė dalinai paaiškinta iš kitos pusės - džinas anglams reiškia ne tik džiną, bet ir bet kokį alkoholį.
(no subject) - grybukaras - Dec. 31st, 2009 06:49 am (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 08:37 am (UTC) - Expand
(no subject) - grybukaras - Dec. 31st, 2009 09:12 am (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 09:26 am (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 09:27 am (UTC) - Expand
(no subject) - maumaz - Dec. 31st, 2009 12:10 pm (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 01:12 pm (UTC) - Expand
versmes
Dec. 30th, 2009 08:39 pm (UTC)
Surašei kaip tikras rašytojas :) Įdomu.
rokiskis
Dec. 30th, 2009 08:56 pm (UTC)
Ačiū :-)
jurkis
Dec. 31st, 2009 03:32 am (UTC)
O Užkalnis "garsus publicistas" kur? Pipedijoje ir delfio komentaruose?
rokiskis
Dec. 31st, 2009 08:17 am (UTC)
Pagrindinai Lietuvos Ryte, kiek mažiau - Lietuvos Radijuje būna. Vienas iš kelių žinomiausių autorių, rašančių laisvomis temomis.
(no subject) - jurkis - Dec. 31st, 2009 08:25 am (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 08:39 am (UTC) - Expand
(no subject) - jurkis - Dec. 31st, 2009 08:49 am (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 08:57 am (UTC) - Expand
(no subject) - daugaila - Feb. 22nd, 2010 02:33 am (UTC) - Expand
nemunas
Dec. 31st, 2009 03:52 am (UTC)
Teko man laimės pabūti Londone keletą dienų. patiko. Nuo tada pradėjau žiūrėti BBC1, BBC2, kai tik turiu tokią galimybę, nes LT, kol kas nesugebėjau išsiaiškinti, kaip per satą galima tuos kanalus pagaut.
patiko tai, kad daug kas daroma ne "pakazūchai", bet žmogui, tiesiog jam, kad būtų patogiau. pvz pube pila alų, pripila pilną, skuba, kad daugiau žmonių aprūpint, prilaisto, bet po apačia padėti rankšluostėliai, kurie viską sugeria. ir niekas ten nelašina lauas, kaip pas mus, pagal principą - geriau tėvas nuo stogo , negu lašas prošalį.
dėl jūros druskos - maisto gamybai jau pusmetį gerą naudoju. net persūdžius maistą, tas sūrumas yra skanus, čia tai faktas.
rokiskis
Dec. 31st, 2009 09:00 am (UTC)
Jo, pakazūchos tenai išties nėra. Ir ta pakazūcha, kuri vis dar dažna Lietuvoje - vienas iš šlykščiausių sovietmečio palikimų. O BBC - nepralenkiama. Pavyzdys visam pasauliui, neturiu su kuo net palyginti, visi kiti - atsilieka nuo jų. Vienas iš tų dar išlikusių dalykų, kuriais anglai gali didžiuotis prieš visą pasaulį.
(Deleted comment)
(Deleted comment)
(no subject) - rokiskis - Dec. 31st, 2009 08:48 am (UTC) - Expand
jurkis
Dec. 31st, 2009 08:27 am (UTC)
Va va, kad mums keista, nesuprantama - ar mes nuo to blogesni?
rokiskis
Dec. 31st, 2009 08:41 am (UTC)
Mes kitokie. Tik dažnai patys nesuprantame, kiek smarkiai skiriamės ir juolab nesuprantame, kad kiti irgi skiriasi nuo mūsų. Ir kad visa tai - natūralu ir, kartu, neišvengiama.
kashkas2
Dec. 31st, 2009 08:12 pm (UTC)
Pasidovanojau sita knyga sau dovanu Nauju metu proga :)
rokiskis
Jan. 3rd, 2010 01:20 pm (UTC)
Aš sau irgi prieš pat Naujus pasidovanojau. Paėmiau atrodo paskutinę, kuri buvo knygyne :-)
ext_102010
Jan. 2nd, 2010 06:20 am (UTC)
Ot ačiū Rokiškiui už zamietkes, ir visus gerus žodžius. O aš tai laukiu nesulaukiu rimtos neigiamos kritikos, nes gavnasosų visokių kur tipo faktinių klaidų surado kas antroje pastraipoje bet nė apie vieną negali parašyti, tai nauda tokia pat kaip iš tų kur komentuose vadina Užpelkiu arba Užkulniu arba Užkelniu, o va kad nors kas iš rimto sudirbtų tai taip norėčiau bet kol kas Kalėdų Senelis neprinešė.
rokiskis
Jan. 2nd, 2010 11:45 am (UTC)
Provokatorius! :-)
(no subject) - kreivarankis - Jan. 2nd, 2010 12:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - rokiskis - Jan. 2nd, 2010 11:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - maumaz - Jan. 5th, 2010 01:18 pm (UTC) - Expand
dėl to snukio - kreivarankis - Jan. 5th, 2010 01:39 pm (UTC) - Expand
Re: dėl to snukio - pipedija - Jan. 5th, 2010 03:19 pm (UTC) - Expand
ext_102010
Jan. 3rd, 2010 04:30 am (UTC)
Nepykit garbusis Rokiški, man pačiam artimiausi ir mieliausi tarp komentatorių yra psichoanalitikai ir seksopatologai kur mane diagnozuoja. Jie - mano medicininė brigada kuri mane saugo.
rokiskis
Jan. 3rd, 2010 10:45 am (UTC)
Brangus ir gerbiamas Užkalni, bet juk Kreivarankis - ne šiaip sau komentatorius, jis tikra analitikų žvaigždė, jis jus taip išanalizuoti galėtų, kad visos kitos analizės paskui atrodytų, kaip vaikiškas lemenimas! Štai todėl ir pykstu gi, kad analizių žvaigždė taip nesąmojingai čia pasisakė...
(Anonymous)
Jan. 3rd, 2010 03:15 pm (UTC)
Aš irgi žinau
"Lietuviui dažnai sunku priprasti prie angliško individualizmo ir prie labai asmeniško kalbėjimo, prie dažnai vartojamo žodžio "aš", net kalbant apie tarnybines pareigas arba apie savo organizaciją..."

rokiskis
Jan. 3rd, 2010 06:24 pm (UTC)
Re: Aš irgi žinau
Geras pastebėjimas :-) Taip, aš esu žiaurus individualistas :-)
( 36 comments )

Latest Month

November 2013
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Tags

Skaitliukas

Satire blogs
hit counter

Powered by LiveJournal.com
Designed by chasethestars